INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Lesiowski  

 
 
1. poł. XVII - 1. poł. XVII
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lesiowski Kazimierz (1. poł. XVII w.), malarz zakonny, franciszkanin. Działał w Chełmnie i w Krakowie. Był autorem malowideł zdobiących stalle z ok. r. 1630, o dwudziestu czterech siedziskach, w prezbiterium dawnego kościoła Franciszkanów w Chełmnie, obejmujących dwa cykle obrazów: sceny z życia Św. Franciszka z Asyżu w stallach północnych i św. Antoniego z Padwy w stallach południowych. Stalle te uległy zniszczeniu po kasacie tamtejszego klasztoru w r. 1816. L. wykonał też duży obraz Św. Antoni z Dzieciątkiem Jezus, opatrzony sygnaturą i datą 1648, który do dnia dzisiejszego znajduje się w kapitularzu klasztoru klarysek przy kościele Św. Andrzeja w Krakowie. Na podstawie analizy stylistycznej można mu także przypisać spory obraz Św. Antoni Padewski, wiszący w refektarzu klasztoru franciszkanów w Krakowie. Bez dostatecznych dowodów złączono z L-m polichromię i dekorację na stallach w kościele pobernardyńskim w Lubawie (1. dekada XVII w.). Jako malarz zakonny, L. zaspakajał głównie zapotrzebowania własnego zgromadzenia. Nie osiągając wyższego poziomu, malarstwo L-ego przez swą tematykę, wydłużone proporcje postaci i koloryt, jest charakterystyczne dla kierunku manieryzmu renesansowego, należącego w Polsce do sztuki okresu kontrreformacji.

 

Rastawiecki, Słownik malarzów, I; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, (mylnie uznany za malarza XVIII w.); Katalog zabytków sztuki w Polsce. T. 4: Miasto Kraków, Cz. 2 (w druku); – Kołaczkowski J., Wiadomości tyczące się przemysłu i sztuki dawnej w Polsce, Kr.–W. 1888 s. 309; Makowski B., Sztuka na Pomorzu. Jej dzieje i zabytki, Tor. 1932; – Ojczyste spominki…, Oprac. A. Grabowski, Kr. 1845 I 250–1; – Miske L., Sinoptica relatio Conventuum…, (rkp.).

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.